Schengeni egyezmény

2007. december 21 

A schengeni egyezmény a kezdetektől napjainkig

Magyarország a csatlakozási tárgyalásokon a Bel- és Igazságügyi Együttműködés fejezeten belül tárgyalt a schengeni együttműködésről és a vonatkozó joganyag átvételéről.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás időpontjában Magyarország nem nyerte el azonnal a teljes "schengeni tagságot", nem került sor az ellenőrzés megszüntetésére az EU tagállamai és Magyarország közötti belső határszakaszokon. Ehhez egyrészt a felkészültséget vizsgáló átfogó szakértői ellenőrzés eredményei alapján hozott tanácsi döntés volt szükséges, másrészt kapcsolódnunk kellett az egységes határellenőrzési rendszer számítógépes információs bázisát biztosító II. Schengeni Információs Rendszerhez, amelynek a korábbi schengeni övezetbeli országok részéről történő kifejlesztése és üzembe állítása csak 2007-re lett készen.

2007. november 15-én az Európai Parlament jóváhagyta Magyarország és nyolc másik állam (Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia, Szlovénia) csatlakozását a schengeni övezethez.

2007. december 21-étől megszűnt az állandó határellenőrzés a magyar-osztrák, a magyar-szlovén és a magyar-szlovák határon.

A repülőterek határállomásain ténylegesen 2008. március végétől, a nyári menetrend életbe lépésével egy időben léptek hatályba a schengeni szabályok. 

2017. schengeni határok védelmére van szükség.

Az elmúlt két és fél évben az Európai Unió komoly mértékben és jelentős kérdésekben elhibázta azokat az intézkedéseket, amelyeket meg kellett volna tenni a schengeni egyezmény védelme érdekében, "megtámadta" azokat az országokat, amelyek megpróbálták az egyezmény végrehajtását szigorúan érvényesíteni, és teret adott azoknak a törekvéseknek, amelyek a belső határ ellenőrzések visszaállítására irányultak. 

Az illegálisan és ellenőrzés nélkül bejutó emberek szétosztása az unió tagállamai között semmiképpen nem a megoldás felé vezető lépés. 

Az Európai Unió határozatlan döntései, tétova vagy hibás lépései miatt a nemzetállamok védekezni kezdtek, részben belső határellenőrzés felállításával, részben pedig a titkosszolgálati, rendvédelmi erők megerősítésével, illetve jogszabályok változtatásával. 

Mindezek a belbiztonság megerősítését célozták, mert súlyos köztörvényes bűncselekmények sokasága, és emberáldozatokkal járó, súlyos terrorcselekmények sokasága történt Európába.



https://valeria198.webnode.hu/ 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el