Balassagyarmat az ország eddigi legnagyobb túsz drámája

1973. január 7-e, Balassagyarmat. Fél évvel a müncheni túszdráma után a közeli laktanya parancsnokának fiai elhatározzák, hogy betörve a helyi leánykollégiumba lopott géppisztollyal és pisztollyal felfegyverkezve túszokat ejtenek, és az így kikövetelt pénzzel és helikopterrel és fegyverekkel külföldre disszidálnak.

Pintye András január 7-én, apja szolgálati helyének páncélszekrényéből lopta el a túszejtéshez használt fegyvereket és lőszereket.

 Az öt napig tartó krízis ideje alatt a rendőrség innen irányította az akciót, és a túszejtők pedig többször rálőttek az épületre. 

Az egykori kollégium, pont szemközt, az utca másik oldalán található. Ennek második emeletén lévő hálótermébe zárkózott be a két fiú, akik húsz lányt ejtettek túszul. Hatan kiszöktek a WC ablakán, egy lány kiugrott az ablakon, egy másik pedig akkor lépett le, amikor kiküldték vízért. Ők szóltak a rendőröknek. A helyzetet komolyan kellett venni, mert senki sem volt biztos abban, hogy a fiúk nem nyitnak e tüzet a bent lévőkre. 

Akkoriban még nem voltak túsztárgyalók így a helyi kórház pszichiáter főorvosa tartotta a kapcsolatot a túszejtőkkel.

 A túszejtő a Pintye-testvérpár 18 éves Pintye András és 17 éves öccse, László apja a Szob és Miskolc közötti határőrkerület párttitkára volt, és a térség pártelitjéhez tartozott. Édesanyjuk egy nagyüzem személyzeti előadója, káderese a helyi határőrkerület párttitkára volt. A biztos családi háttér azonban nem volt a nagyobbik fiú számára elég.

 Többször került a hatóságok elé, de édesapja párttitkárságának  köszönhetően mindig elkerülte a büntetéseket.

A városban szükségállapotot rendeltek el, és a helyi hatóságoktól a belügy vezetői vették át az irányítást, a Pintye testvérek pedig megfogalmazták követeléseiket. A felsorolásban szerepelt lefüggönyözött autóbusz, majd repülőgép a Ferihegyi repülőtéren, kézigránátok, fegyverek, egymillió dollár, százezer nyugatnémet márka, négyszázezer svájci frank illetve, hogy Kádár János igazolja, hogy a pénzt önként adták.  

A tárgyalások nem vezettek sehova, a szemben álló felek egyre fáradtabbá és türelmetlenebbé váltak. A budapesti központban ekkorra már elkészültek a tervek a lányok kiszabadítására, a legfontosabbnak az számított, hogy a túszoknak hajuk szála se görbüljön. Az épület közelében mesterlövészek álltak készenlétben, fő célpontnak a testvérét is irányító idősebb Pintye-fiú számított.

Biszku azt mondta, ha olyan a helyzet, lőjenek

A pillanat január 12-én, valamivel dél után jött el, a nagyobbik fiú meggondolatlanul kihajolt az ablakon, ekkor érte a halálos lövés. Öccse azonnal megadta magát a szobába betörő rendőröknek. 

A túszmentést követően az áldozatokat kiszáradással, sokkos állapotban vitték kórházba, és a kihallgatásokon sem bántak velük kesztyűs kézzel, annak ellenére, hogy csak elszenvedői voltak a történetnek.  

Az életben maradt 17 éves Pintye Lászlót jogerősen 15 év börtönre, a fiúk négy ismerősét, akik tudtak a fivérek tervéről  8 hónaptól 4 évig terjedően börtönre ítélték. A szülők megváltoztatták nevüket, és másutt kezdtek új életet.

Pintye László most lesz hatvanhárom éves. 

Tizenöt évet kapott, de 11 év és három hónap után feltételesen szabadlábra helyezték. Fiatalkorú elítéltként Tökölön kezdte a büntetését, majd a szegedi Csillagban, azt követően Budapesten, a Kozma utcában volt. Onnan újra Szegedre került, ahonnan végül szabadult. Érdekesség, hogy magas beosztású apját nem fokozták le.


https://valeria198.webnode.hu/ 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el